plexi@plexi.cz
menu
×

Váš prohlížeč již bohužel není podporován

Oficiální podpora firmy Microsoft pro aplikaci Internet Explorer 11 (IE 11) byla ukončena v roce 2020.

Stáhněte si, prosím, některý z modernějších a bezpečnějších prohlížečů:

Řezání a gravírování laserem

Disponujeme dvěma velkoplošnými a jedním uzavřeným laserem, produkty italské firmy SEI, předního světového výrobce laserových systémů pro řezání a popis plastů a nekovových materiálů.

Řezání laserem

Ve velkoplošném formátu 2050×3050 mm. Plexisklo (PMMA) do síly 50 mm, březovou překližku do síly 18 mm, MDF do síly 15 mm.

Dýhu, koberce, papír, kevlarové plátno, fíbrové těsnění, PP, PETG, Axpet a další… PVC a polycarbonáty jen v omezené síle a tam, kde nebude na závadu lehce zuhelnatělá hrana (tyto materiály je výhodnější frézovat).

Řezat 3D (bez naklápění hlavy) lze do výšky 50 mm.

Velkou výhodou je, že hrana laserem řezaného plexiskla je hladká a lesklá a zpravidla nevyžaduje žádné další povrchové úpravy. Zároveň ale tato hrana bývá ostrá a proto zákazníkovi zpravidla nabízíme službu strhnutí hran (šábrování).

Plexisklo je při řezání laserem tepelně namáhané a proto pokud to jde, vždy doporučujeme zákazníkům jeho stabilizaci v peci pro odstranění pnutí v hranách – lze se tak vyhnout případným drobným prasklinkám (destrukcím materiálu) při nevhodném čištění a údržbě výrobku.


Příklady řezání laserem

Formátování plexi desek laserem, tvarové řezání plexiskla, plastů a dřeva, řezání nápisů a log, intarzie barevných desek, řezání překližky a dýhy, rozřezávání velkoplošných tisků, výroba stříkacích i montážních šablon, písmen pro reklamu, výroba vzorníků a vzorkovnic. Ořez výlisků z vakuolisu a kupolátoru. Formátování plexisklových tyčí a trubek malých průměrů. Na laseru Eureca řežeme i polotovary na šperky z plexiskla.

Gravírování a laserový popis

Popis laserem lze aplikovat prakticky na všechny materiály, včetně skla a ušlechtilých ocelí.

V zásadě se laserový popis provádí dvěma způsoby. Rychlejší a levnější způsob je popis vektorový, kdy paprsek sníženým výkonem opisuje určenou dráhu. Jemnější a kvalitnější popis se provádí bitmapovou metodou, podobnou tisku inkoustovou tiskárnou, kdy optika přejíždí sem tam nad popisovaným materiálem a v určeném místě vyšle laserové pulsy. Ty pak dle nastaveného výkonu odpaří vrstvičku materiálu.

Backlight

Je systém pro rovnoměrné rozsvícení plochy plexisklové desky, kde software generuje hustotu a velikost laserem gravírovaných bodů na povrchu se závislosti na vzdálenosti od zdroje světla.

V praxi to funguje tak, že plexi deska se nasvítí do hrany a vyzařuje světlo plochou. Toto řešení je ideální pro světelné aplikace, kde je málo prostoru pro rozptyl světla. Backlight desky se používají na světelné obrazy, podsvětlení log, nápisů, tenkých světelných reklam atd.

Plexi desky lze též laserem pogravírovat a následně v peci tvarovat. Dají se takto rozsvítit oblé tvary, světlo lze dovést prakticky až „za roh“.

Na backlight desky se používá výhradně lité (GS) plexisklo – platí pravidlo, že plochou se vyzáří jen tolik energie, kolik se jí hranou dostane dovnitř.

Řezání a gravírování laserem je technologie s 2-směnným provozem a nebývá pro vytíženost obou strojů na počkání, nicméně termíny 1-5 dní pro kusovou výrobu jsou téměř bezkonkurenční!

Zákazníci nám mohou posílat podklady z Corelu, Autocadu či Adobe Ilustrátoru, jakož i 3D modely a výstupy z dalších vektorových programů. Je možné i dodat technický výkres.
Na trasovacím stole 1 x 1 m jsme schopni převést tvar z dodané šablony do digitální formy pro CNC obrábění. Více informací v sekci technologie.

Praktická poznámka: to, že zákazník vlastní nejmodernější verzi příslušného grafického programu neznamená, že my ji bez problému otevřeme. Proto je vždy lepší své podklady posílat v předchozích verzích programů.

Technické parametry

Mercury 609

Laser Koherent 400 W

 • ohnisková vzdálenost 7,5 palce
 • síla svazku po fokusaci 0,2–0,3 mm
 • efektivní pracovní plocha 2050 x 3050 mm – otevřený prostor
 • lineární servomotory v osách X a Y
 • vakuový podavač materiálu

Na tomto stroji řežeme všechny výše zmiňované materiály + gravírujeme (popisujeme laserem).

Mercury 603

Laser Koherent 300 W

 • ohnisková vzdálenost 5 palců
 • síla svazku po fokusaci 0,3 mm
 • efektivní pracovní plocha 1500 x 3050 mm – možnost automatického uzavření řezaného prostoru pojezdovým krytem
 • lineární servomotory v osách X a Y

Na tomto stroji řežeme všechny výše zmiňované materiály.

Eureka

Laser Synrad 60 W

 • skříňový typ, třída laseru 1
 • síla svazku po fokusaci 0,15 mm
 • efektivní pracovní plocha 500 x 650 mm
 • dopravníkový pás
 • rotační nástavec pro kruhové gravírování/popis

Tento stroj je určen pro řezání a popis tenkých malých dílů, má kovový dopravníkový pás na výpalky a je ideální pro řezání šperků z plexiskla a výrobu vzorníků.

Používáme soubory cookies ke zlepšení uživatelského prostředí na těchto webových stránkách, pro analýzu provozu a personalizaci obsahu a reklamy.

přijmout všenastavitodmítnout