plexi@plexi.cz
menu
×

Váš prohlížeč již bohužel není podporován

Oficiální podpora firmy Microsoft pro aplikaci Internet Explorer 11 (IE 11) byla ukončena v roce 2020.

Stáhněte si, prosím, některý z modernějších a bezpečnějších prohlížečů:

Plexisklo extrudované

Plexisklo extrudované (PMMA XT) je nejběžnější plexisklo na trhu. Prodáváme a zpracováváme plexi obchodních značek Crylon, Altuglas, Isik, Perspex a Plexiglas.

Vlastnosti

Výborné optické vlastnosti, dobře se řeže pilou i laserem, frézuje, ohýbá, lepí, pískuje, brousí a leští. Bezproblémový potisk. Lze použít pro styk s potravinami!
Všechny materiály obsahují UV filtr.

Prodáváme a zpracováváme

PMMA XT v sílách 1,5–25 mm (základní tloušťky desek jsou 1,5, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 15, 20 a 25 mm). Na přání zákazníka je možno dodat i jinou sílu a velikost desek, což je podmíněno delším dodacím termínem cca 1-2 měsíce a množstvím materiálu více než 1 tuna.

Odstíny plexiskla a povrchové úpravy

Extrudované plexi se vyrábí především v těchto odstínech:

  • čiré (síla 1,525 mm),
  • čiré antireflexní (síla 2 a 3 mm),
  • opálové (síla 210 mm),
  • bílé (síla 3 a 5mm),
  • černé (síla 210 mm),
  • zrcadlo stříbrné (síla 2 a3 mm),
  • strukturované plexisklo – s pravidelným vzorem na povrchu (síla 35 mm)

Standardní formát desek je 2050 x 3050 mm. Vyrábějí se též desky o velikosti 2050 x 4050 mm – jejich aktuální dostupnost Vám rádi na požádání zjistíme.

Použití

Covid zábrany, výstavní plexi boxy, reklamní desky a nápisy, světelné reklama, výrobky pro podporu prodeje, stojánky a zásobníky na tiskoviny, kryty modelů, technické prvky, laboratorní přístroje, kryty strojů, protihlukové bariery, balkonové výplně, sanita, kryty zářivek a jiných světelných zdrojů, stíratelné tabule pro popis fixou, fotostojánky s přímým tiskem na plexisklo, magnetické plexi bločky, atd.

Není vhodné pro: okna motorových člunů, plexi štíty na motorky, plexi do solárií, kopule a světlíky, pro gravírování (popis) laserem, namáhané strojní díly či laboratorní díly s potřebou vyšší pevnosti (příruby).

Nevýhody: oproti litému plexi (GS) větší křehkost, menší teplotní odolnost, o něco horší obrobitelnost (soustružení, vrtání, frézování).

Společné vlastnosti plexiskla XT a GS

Plexisklo čiré poznáte na první pohled podle světlé hrany. Díky své čirosti vede světlo z hrany na druhé straně desky, což žádný jiný materiál nedokáže.
Hoby markety často nabízejí pod názvem plexisklo jiné průhledné materiály (HPS, SAN a jiné), které však nedosahují kvality plexiskla díky absenci UV ochrany, křehkosti, špatným optickým vlastnostem, atd… Tyto desky vždy mívají hranu šedou nebo do kouřova.

Oba typy materiálů – extrudované plexisklo (XT) i lité plexisklo (GS) jsou silně elektrostatické.

Vysoká teplotní roztažnost – cca 1 mm na 1 metr délky a změnu teploty o 10°C. Tato vlastnost se nesmí podceňovat!!!
Příklad: pokud na fasádu domu při teplotě 20°C přišroubuji na pevno 3m dlouhou černou ceduli na které bude reklamní nápis, tak v létě může mít na slunci teplotu cca 60°C a tudíž délku o 12 mm delší. Deska se pravděpodobně zvlní.

Pokud by nastala opačná situace a udeřil by byť jen na chvilku mráz -20°C, deska se zkrátí o 12 mm na délku 2,988 m. Je reálná šance, že krajní šrouby vytrhne z fasády, popřípadě praskne. Vždy by proto měla mít možnost pracovat, tudíž otvory pro šrouby (s velkoplošnou podložkou) by měly být větší, popřípadě desku přidělat přes nějaký profil dovolující pohyb materiálu vlivem teplot.

Plexisklo se zásadně nesmí čistit lihovými prostředky

Plexisklo (PMMA) je materiál s velkými molekulami a malé molekuly lihu se ve struktuře materiálu mohou dostat mezi molekuly PMMA a tím snížit jejich molekulární vazbu. To se na venek projeví drobnými vlásenkovitými prasklinkami na povrchu nebo v hranách materiálu. Toto poškození je nevratné.

Více o čištění a údržbě plexiskla najdete zde..

Používáme soubory cookies ke zlepšení uživatelského prostředí na těchto webových stránkách, pro analýzu provozu a personalizaci obsahu a reklamy.

přijmout všenastavitodmítnout